آذر ۹, ۱۴۰۲

بُراق حامیم

پایگاه خبری تخصصی هنر ایرانی اسلامی

خانه » تازه ترین اخبار روز دنیای هنر » ویژه برنامه‌های رادیو به مناسبت روز ملی سینما

ویژه برنامه‌های رادیو به مناسبت روز ملی سینما

ویژه برنامه‌های رادیو به مناسبت روز سینما

ویژه برنامه‌های رادیو به مناسبت روز سینما

رادیو علاوه بر این‌که در طول سال برنامه‌هایی را به سینما اختصاص می‌دهد، به مناسبت روز ملی سینما نیز ویژه برنامه‌های مختلفی را راهی آنتن می کند.

به گزارش پایگاه خبری هنری بُراق حامیم، از معاونت صدا، سینما به عنوان یک هنر و رسانه مهم، توانسته است تأثیر قابل توجهی روی زندگی مردم داشته باشد، به مناسبت روز ملی سینما شبکه های مختلف رادیویی با تهیه و پخش برنامه های ویژه سینما ۲۱ شهریور روز سینما را گرامی می دارند.

رادیو جوان در«سینمای آینده» و «سینما زندگی»

برنامه «سینمای آینده»، جدیدترین برنامه حوزه سینما در شبکه رادیویی جوان است که با همکاری کارشناسان سینما و فناوری، در این برنامه نه تنها به فیلم‌ها از نگاهی نقادانه و سینمایی نگاه می شود، بلکه از دیدگاه تفکر حاکم بر فیلم‌های دنیای آینده را واکاوی می کند. این برنامه با هدف آشنایی جوانان با حوزه هوش مصنوعی و علم رباتیک، در نود قسمت، آنچه در آینده رخ می‌دهد را در زمان حال برای مردم بازگو می‌کند.

همچنین برنامه «سینما زندگی» رادیو جوان به بررسی فرهنگ سینمایی ایران و جهان می پردازد. این برنامه، به بررسی فیلم‌های برجسته و موفق ایرانی و جهانی می پردازد و از نگاهی نزدیک به داستان‌ها، شخصیت‌ها، موضوعات و پیام‌هایی که این آثار به ما ارائه می‌دهند، اندیشیده می شود. از طریق مصاحبه‌ها با کارگردانان، بازیگران و سایر اهل صنعت سینما، سعی می شود به گوش دادن به دیدگاه‌ها و تجربیات آن‌ها و همچنین، به بررسی تکنیک‌ها و سبک‌های سینمایی مختلف می پردازد. هدف اصلی این برنامه آشنایی بیشتر مخاطبان با دنیای سینما و تحلیل عمیق‌تر آثار سینمایی است.

بررسی آخرین رویداد های سینمای ایران و جهان در رادیو فرهنگ

رادیو فرهنگ به طور مستمر یک‌روز از پخش برنامه های «بوطیقا» و« هفت اقلیم» را به سینما اختصاص داده است .برنامه هفت اقلیم رادیو فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت ۱۶ آخرین رویداد های سینمای ایران و جهان را مورد بررسی قرار می دهد. در این برنامه سید سعید هاشم زاده به عنوان کارشناس هر هفته یکی از فیلم های سینمایی را بررسی می کند و به معرفی ژانر های مختلف سینمایی، دیالوگ ماندگار و سینمای مولف می پردازد. صحبت در مورد چند فیلم پر مخاطب در ژانر های مختلف، معرفی موسیقی فیلم و کتاب های حوزه سینما، یادی از هنرمندان سینما به مناسبت میلاد یا وفات آنها و … از جمله بخش های هفت اقلیم پنجشنبه هاست.

در «بوطیقا» دوشنبه ها از ساعت۲۱ فیلمنامه آثار سینمایی بررسی و شنوندگان رادیو فرهنگ تیزر و بخشهایی از فیلم انتخابی هفته را نیز می شنوند. این برنامه به نقد و بررسی فیلمنامه های آثار سینمایی اختصاص دارد.«کوروش حسینی »پژوهشگر و منتقد سینما و« مصطفی محمودی» منتقد سینما کارشناسان این برنامه هستند.

گفتنی است به مناسبت روز سینما برنامه« صبح به وقت فرهنگ» که از ساعت ۶:۱۰ روی آنتن می رود نیز بخش قاب صدا و سوال تعاملی برنامه را به این مناسبت اختصاص داده است. رادیو فرهنگ را روی موج اف ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز بشنوید.

سینمای خانوادگی در رادیو تهران

«سینمای خانوادگی» ویژه برنامه روز سینمای رادیو تهران که سه شنبه ۲۱ شهریور به صورت ویژه ساعت ۱۶ از گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران تقدیم مخاطبان می شود. این برنامه به مناسبت گرامیداشت ۱۲۳ امین سال ورود سینما به ایران است و رویکردی فرهنگی تفریحی دارد. در این برنامه محوریت اصلی موضوع خاطره بازی با سینماست، هنری در هم تنیده با زندگی مردم که علاقه‌مندان زیادی دارد و اتفاقات مهم ملی و جهانی را برای فرهنگ این کشور رقم زده است.

در آیتم های این برنامه تلاش شده به سینما از زاویه متفاوتی نگاه شود. در این بخش ها ما به اولین های سینما که جریان سازی کردند و به “ترین” های سینما که اتفاقات مهمی را رقم زدند و نیز به تاثیر سینما در زندگی علاقه مندان این هنر خواهیم پرداخت و یک بخش نیز با محوریت مردم تدارک دیده شده که به صورت گزارشی به گوش مخاطبان می رسد. در سینمای خانوادگی ویژه روز سینما مهمانهای مختلفی نیز حضور دارند که متعلق به فعالیت های گوناگون سینمایی هستند مانند حوزه بازیگری، جلوه های ویژه میدانی و…

ترکیبی از کتاب و فیلم سینمایی با اجرای امیرحسین مدرس

رادیو صبا در برنامه فرهنگی «به توان هفت» با اجرای امیرحسین مدرس با ترکیبی از کتاب و فیلم سینمایی یک موضوع را شنیدنی تر می کند. این برنامه با روایت بخش هایی از کتاب و پخش سکانس های ماندگار فیلم های سینمایی به یک موضوع فرهنگی و اجتماعی می پردازد. «به توان هفت» شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳ تقدیم شنوندگان می شود.

اقتصاد سینما در دستان رادیو اقتصاد

رادیو اقتصاد همزمان با روز ملی سینما به بررسی اقتصاد سینما در کشور می پردازد . در برنامه عصر گاهی و مفرح «گذر بازار» که روز ۲۱ شهریور ساعت ۱۷:۰۵ دقیقه پخش می شود، در خصوص ساخت فیلم های پرفروش و پر بیننده صحبت خواهد شد.

تصویر خیال در رادیو سلامت

برنامه «تصویر خیال »با اجرا و کارشناسی سعید اسلام زاده هر بار یک فیلم را مورد بررسی قرار می دهد و به جنبه های مختلف آن از دیدگاه سلامت روان، سلامت معنوی و سلامت اجتماعی می پردازد و جمعه ها یک هفته در میان ساعت ۱۹:۱۰ تا ۱۹:۵۵ روی آنتن می رود.

برنامه های سینمایی در رادیو نمایش

چهار برنامه «نقدآورد»، «سینماگرام»، «سین» و « رادیو فیلم» برنامه های سینمایی رادیو نمایش هستند.«نقدآورد» به تهیه کنندگی زهرا رمضانعلی و گویندگی مصطفی محمودی، روزهای سه شنبه ساعت ۲۱:۳۰ از آنتن شبکه رادیویی نمایش پخش می شود. موضوع این برنامه تحلیل معانی و مفاهیم نمادشناسی در سینما است.

«سینماگرام» با موضوعات سینمایی،به تهیه کنندگی و گویندگی میثم کریمی، کارشناسی رکسانا قهقرایی جمعه ها ساعت ۲۱ تا ۲۳ از رادیو نمایش پخش می شود. «سین» به تهیه کنندگی و گویندگی میثم کریمی،کارشناسی رکسانا قهقرایی، با موضوع سینمای کوتاه ، چهارشنبه ها ساعت ۲۱:۳۰ به روی آنتن رادیو نمایش می رود و برنامه سینمایی «رادیو فیلم» به تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا و گویندگی بهرام سروری نژاد با موضوع نسخه رادیویی فیلم های سینمایی جمعه ها ساعت ۸:۳۰ دقیقه از شبکه رادیویی نمایش پخش می شود.

رادیو ایران در باغ هنر

مجله فرهنگی «باغ هنر »در این روز از ساعت ۱۶ به موضوع سینما می پردازد.

روز ملی سینما

بانى ورود نخستین دوربین فیلم‌بردارى و نمایش فیلم به ایران، در سال ۱۲۷۹ شمسی برابر با ۱۹۰۰ میلادی مظفرالدین‌شاه بوده است و نخستین فیلم‌بردار ایرانى نیز ابراهیم ‌خان عکاس‌باشى محسوب مى‌شود.

نامگذاری روز ملی سینما

در سال ۱۳۷۹ در چهارمین جشن بزرگ سینمای ایران و همزمان با بزرگداشت صدمین سال ورود سینما به ایران بود که ۲۱ شهریور ماه به عنوان «روز ملی سینما» شناخته شد و هر سال جشن خانه سینما در این روز برگزار می شود و ۲۱ شهریور ماه به عنوان روزی نمادین وارد تقویم شد.

پایان پیام/

پایگاه خبری بُراق حامیم

You have successfully subscribed to the newsletter

هنگام تلاش برای ارسال درخواست شما خطایی روی داد. لطفا دوباره تلاش کنید.

بُراق حامیم will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.