آذر ۹, ۱۴۰۲

بُراق حامیم

پایگاه خبری تخصصی هنر ایرانی اسلامی

خانه » تازه ترین اخبار روز دنیای هنر » برگزاری شب‌های شعر و موسیقی

برگزاری شب‌های شعر و موسیقی

شب‌های شعر و موسیقی با حضور هنرمندان شاخص کشور

شب‌های شعر و موسیقی با حضور هنرمندان شاخص کشور

نشست خبری رویداد ملی شعر و موسیقی «ایران سرا» صبح ۲۷ شهریور ماه با حضور میلاد عرفان‌پور، مدیر مرکز موسیقی و سرپرست مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و علی داودی، مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در سالن صفارزاده برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری هنری بُراق حامیم، عرفانپور از تعامل جدی و هم‌افزایی با شاعران و نویسندگان برای نقد شنیدن و ایجاد مسیر گفتگو محور خبر داد و درباره رویداد شعر و موسیقی «ایران سرا» تشریح کرد: بهانه اصلی برگزاری این رویداد، همزمانی آن با روز ملی شعر و ادب فارسی است و همه می‌دانیم شعر همیشه در ایران مهمترین رسانه بوده و این رسانگی شعر و اثرگذاری اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تربیتی شعر بر همه اهل پژوهش و اهالی ادبیات و فرهنگ واضح و مبرهن است. البته شعر در روزگار کنونی دستخوش رسانه‌های جدید شده و در هیاهوی رسانه‌های جدید خطر اینکه نسبت به آن غفلت کنیم وجود دارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت توجه به شعر به عنوان مهمترین هنر ایرانی گفت: ما باید از شعر پاسداری کنیم و تلاش کنیم این هنرمعناگرا و همراه کلمه و این هنر آمیخته با فرهنگ ایرانی اسلامی، بیش از پیش فرصت اثرگذاری اجتماعی و بروز پیدا کند.

حضور شاعران شاخص در ایران‌سرا

مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری تاکید کرد: ما وظیفه خود می‌دانیم از فرصت روز ملی شعر و ادب فارسی استفاده کنیم و با جمع کردن شاخص‌ترین شاعران کشور، رویداد ملی شعر و موسیقی «ایران سرا» را طی دو شب ۲۷ و ۲۸ شهریورماه برگزار کنیم. بر این اساس در رویداد ملی «ایران‌سرا» در هر شب ۲۰ شاعر شاخص کشور به بخش اصلی برنامه دعوت شده‌اند که از آن جمله آنها می‌توان به استادان، یوسفعلی میرشکاک، محمدرضا ترکی، فرید طهماسبی، محمود اکرامی، مرتضی امیراسفندقه، سعید بیابانکی، ناصر فیض، محمد سعید میرزایی، امید مهدی‌نژاد، مهدی جهاندار، محمد مهدی‌سیار، لیلا کردبچه، حسنا محمدزاده، پونه نیکوی، اعظم سعادتمند، رضا شیبانی، محمود حبیب کسبی، عبدالحمید ضیایی، علی محمد مؤدب، مصطفی محدثی خراسانی اشاره کرد.

عرفانپور گفت: مرکز موسیقی هم در رویداد ملی شعر و موسیقی «ایران سرا» دخیل است و این ویژه‌برنامه شامل بخش موسیقایی که در ترویج شعر فارسی اولویت دارد هم می‌شود. در حوزه خوانندگی نیز دوستان عزیزی در این رویداد ملی حضور دارند که کارهایی را برای کشورمان اجرا کردند که از جمله آنها می‌توان به حسین حقیقی، امیر حقیقت، غلامرضا صنعتگر، امیرحسین سمیعی و خواننده افغانستانی مقیم ایران، عارف جعفری اشاره کرد.

به گفته وی، چند برنامه جنبی نیز در این رویداد ملی خواهیم داشت که شامل ضبط و فیلمبرداری در سه استودیو است؛ به طوریکه کلیپ و تصاویر کوتاهی از شعرخوانی برای ترویج کتاب شاعران و ضبط دکلمه توسط شاعران را داریم که در آینده در قالب یک محصول رسانه‌ای متفاوت پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرند. در این رویداد خانه عکاسان حوزه هنری نیز آتلیه‌ای تشکیل داده که پرتره‌هایی از شاعران تهیه کند. همچنین در تالار سوره نمایشگاهی از گزیده آثار شعر و موسیقی حوزه هنری که با تخفیف ویژه ارائه می‌شود.

طرح استعدادیابی «مطلع»

علی داودی، مدیر دفتر شعر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در این نشست گفت: حوزه هنری در ادوار مختلف فعالیت متعددی بنا بر اقتضای شرایط پیش‌رو داشته و این خبر از ظرفیت‌های حوزه شعر می‌دهد. مجموعه فعالیت‌های این دوره راه‌اندازی انجمن‌ها و آموزش و طرح «مطلع» است.

وی طرح آفرینش ادبی «مطلع» را نوعی استعدادیابی معرفی کرد و افزود: دوره آفرینش ادبی «مطلع» دوره تکمیلی استعدادیابی است و برای کسانی است که به حدی از توانمندی ادبی رسیده باشند که الان در مرحله انتشار کتاب‌شان باشند. این افراد در کنار بزرگترها قرار می‌گیرند و با همراهی کارشناسان، آثارشان ویرایش و به واسطه آموزش، عیوب ادبی تولیداتشان رفع می‌شود.

داودی با اشاره به اینکه طرح «مطلع» بر ضرورت استاد و شاگردی تاکید دارد اظهار کرد: طرح آفرینش مطلع، هم درگیر کننده شاعران جوان است وهم مجموعه‌ای از اساتید، برای راهنمایی و کارشناسی. تا یک مجموعه در شرف انتشار با رفع عیوب ادبی به رشد رسد و چاپ شود.

میلاد عرفانپور، مدیر مرکز موسیقی و سرپرست مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری نیز در تکمیل صحبت‌های علی داوودی گفت: رویداد آفرینش ادبی «مطلع» رویدادی است که در جریان آن ما به شاعران جوانی که در آستانه انتشار اولین مجموعه شعر خود هستند فراخوان می‌دهیم و این افراد آثار و کتاب‌های خود را برای ما ارسال می‌کنند. این آثار توسط اساتید برررسی می‌شود و ۲۰ مجموعه و شاعر انتخاب می‌شوند تا در فرآیند ۴ یا ۵ ماهه مراحل مختلفی را پشت سرگذارند و کتاب‌ها به لحاظ کیفی آماده چاپ شود.

به گفته وی، حوزه هنری برای این کتاب‌ها برنامه ترویجی خواهد داشت و این کتاب‌ها ممکن است در انتشارات سوره مهر چاپ شود یا به دیگر انتشارات سپرده شود.

شب شعر و موسیقی

شب شعر و موسیقی یک رویداد فرهنگی است که در آن شاعران و موسیقیدانان به اجرای آثار خود می‌پردازند. این رویداد معمولاً در یک مکان عمومی مانند کافه، سالن کنسرت یا فضای باز برگزار می‌شود.

شب شعر و موسیقی در ایران از دوران قاجار آغاز شد. در آن زمان، شاعران و موسیقیدانان در مجالس خصوصی و عمومی به اجرای آثار خود می‌پرداختند. در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی، شب شعر و موسیقی به شکلی منظم‌تر برگزار می‌شد. در این دوره، انجمن‌ها و گروه‌های ادبی و هنری مختلفی در ایران شکل گرفتند که به برگزاری شب شعر و موسیقی می‌پرداختند.

در دوران جمهوری اسلامی، شب شعر و موسیقی همچنان به شکلی پراکنده برگزار می‌شد. اما از دهه ۱۳۷۰ به بعد، شب شعر و موسیقی به شکلی گسترده‌تر در ایران برگزار می‌شود. در این دوره، جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلفی نیز به برگزاری شب شعر و موسیقی اختصاص داده شده‌اند.

از جمله اهداف شب شعر و موسیقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترویج شعر و موسیقی: شب شعر و موسیقی به ترویج شعر و موسیقی در میان مردم کمک می‌کند. ایجاد فضای فرهنگی: شب شعر و موسیقی فضایی فرهنگی را برای گردهمایی شاعران و موسیقیدانان و علاقه‌مندان به این هنرها فراهم می‌کند. تبادل تجربیات: شب شعر و موسیقی فرصتی برای تبادل تجربیات میان شاعران و موسیقیدانان فراهم می‌کند.

شب شعر و موسیقی در ایران انواع مختلفی دارد. از جمله انواع شب شعر و موسیقی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شب شعر و موسیقی سنتی: در این نوع شب شعر و موسیقی، شاعران و موسیقیدانان به اجرای آثار سنتی ایرانی می‌پردازند. شب شعر و موسیقی نو: در این نوع شب شعر و موسیقی، شاعران و موسیقیدانان به اجرای آثار مدرن و نوگرا می‌پردازند. شب شعر و موسیقی کودک و نوجوان: در این نوع شب شعر و موسیقی، شاعران و موسیقیدانان به اجرای آثار ویژه کودکان و نوجوانان می‌پردازند.

شب شعر و موسیقی یکی از محبوب‌ترین رویدادهای فرهنگی در ایران است. این رویداد فرصتی را برای علاقه‌مندان به شعر و موسیقی فراهم می‌کند تا از آثار هنرمندان مختلف لذت ببرند و با آنها آشنا شوند.

پایان پیام/

پایگاه خبری بُراق حامیم

You have successfully subscribed to the newsletter

هنگام تلاش برای ارسال درخواست شما خطایی روی داد. لطفا دوباره تلاش کنید.

بُراق حامیم will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.