آذر ۹, ۱۴۰۲

بُراق حامیم

پایگاه خبری تخصصی هنر ایرانی اسلامی

خانه » تازه ترین اخبار روز دنیای هنر » هنر بنکسی در فلسطین

هنر بنکسی در فلسطین

بنکسی، گرافیتی کار انگلیسی، در تازه ترین اثرش سری به غزه زد و در ویرانه های این شهر، جنایات جنگ را به تصویر کشید.

به گزارش پایگاه خبری هنری بُراق حامیم، در خیابان‌های پر از آوار غزه، چهره‌ای غیرمنتظره ظاهر می‌شود – یک بچه گربه بازیگوش که با یک خز قرمز بدور گردنش تزئین شده است. 

بچه گربه بنکسی، با خز وحشی و کنجکاوی چشمان گشادش، در میان هرج و مرج، مانند تکان دادن سر زبانش، گویای انعطاف پذیری در خشونت وارده است. با این حال، ویرانه‌های اطراف حکایت عمیق‌تر و غم‌انگیزتری از شهری دارند که زخم‌های درگیری را در خود دارد.

تنها در یک تصویر، بنکسی موفق می شود واقعیت دلخراش غزه را به تصویر بکشد و آن را با رگه ای از امید و طنز تصویر گری کند. این ترکیبی تلخ و شیرین از هنر است که تلنگر ذهنی را ارائه می‌کند و در عین حال از ما می‌خواهد که حقایق را فراموش نکنیم.

بنکسی نام مستعار یک گرافیتی کار، فعال سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است که آثار وی با مضامین سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها و بر روی دیوارها یا پل‌ها نقش بسته‌اند.

گرافیتی یک هنر شهری (Street Art) است که عمدتاً با استفاده از اسپری‌پینت، نقاشی‌های رنگی و تگ‌ها (نوشته‌ها یا امضاها) روی دیوارها، پیشاب‌ها، قطارها، یا سایر ساختارهای عمومی به نمایش گذاشته می‌شود. این هنر شهری به عنوان یک شکل از اعتراض به جوامع و سیاست‌ها و همچنین برای اعلام هویت فرهنگی یا ایجاد هنر در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرافیتی می‌تواند به شکل‌های مختلفی از تصاویر ساده تا آثار هنری پیچیده و متنوعی ارائه دهد. هنرمندان گرافیتی از ابزارهایی مانند اسپری‌پینت، قلم‌های مارکر، و قلم‌های نفتی استفاده می‌کنند تا آثار خود را بر روی سطوح مختلف ایجاد کنند. این هنر تا حد زیادی از نوآوری و ابتکار هنرمندان برخوردار است.

گرافیتی گاهی مورد تایید و تجربه شده در شهرها قرار می‌گیرد و به عنوان هنر شهری تشویق می‌شود. اما در موارد دیگر، به عنوان نقض حقوق مالکیت معنوی یا نقض قوانین شهری تلقی می‌شود و با تعقیب و مجازات هنرمندان مواجه می‌شود.گرافیتی یکی از شکل‌های هنری تعاملی در فضای عامه و شهری است که تا حد زیادی نشانگر توانایی هنرمندان در بیان افکار و احساسات در جامعه و در فضای عمومی است. این هنر اغلب با انتقاد از جامعه، فرهنگ، و مسائل اجتماعی همراه است و در بسیاری از موارد به عنوان یک وسیله برای اعلام نظرات سیاسی یا اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پایان پیام/م.س

پایگاه خبری بُراق حامیم

You have successfully subscribed to the newsletter

هنگام تلاش برای ارسال درخواست شما خطایی روی داد. لطفا دوباره تلاش کنید.

بُراق حامیم will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.