اسفند ۱۱, ۱۴۰۲

بُراق حامیم

پایگاه خبری تخصصی هنر ایرانی اسلامی

بیتا فرهی

بیوگرافی بیتا فرهی

بیوگرافی بیتا فرهی

بیتا فرهی بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایرانی بود. او متولد ۲۱ مارس ۱۹۵۸ در تهران بود. فرهی فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه هنر جان پاورس آمریکا در سال ۱۳۵۹ است. او برای بازی در فیلم «هامون» به کارگردانی داریوش مهرجویی به شهرت رسید.


به گزارش پایگاه خبری هنری بُراق حامیم، بیتا فرهی فعالیت خود را در سینما در سال ۱۳۶۸ با بازی در فیلم «هامون» آغاز کرد. او در این فیلم نقش مهشید را بازی کرد که با بازی درخشان خود توجه منتقدان و تماشاگران را به خود جلب کرد. فرهی برای بازی در این فیلم نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره فیلم فجر شد.


فرهی پس از بازی در فیلم «هامون»، در فیلم‌های دیگری از جمله «بانو»، «کیمیا»، «هتل کارتن»، «مخالفت»، «آخرین داستان»، «آسمان زرد کم عمق»، «عروسی خوبان»، «سعادت آباد»، «آرایش غلیظ»، «مهر ماهی»، «خانه‌ای روی آب»، «بی‌صدا حلزون»، «ملاقات خصوصی»، «توکیو بدون توقف»، «لمینور» و «مجوز خروج» بازی کرد.


فرهی در تلویزیون نیز فعالیت داشت و در سریال‌هایی از جمله «خانه‌ای روی آب»، «از یادها رفته»، «آسمان همیشه ابری نیست»، «در حاشیه»، «ممنوعه» و «خوب، بد، جلف» بازی کرد.
فرهی همچنین در تئاتر نیز فعالیت داشت و در نمایش‌هایی از جمله «آنتیگون»، «داستان‌های ناتمام»، «پنجره‌های ناگهان باز می‌شوند»، «داستان‌های مرد ناشناس»، «چشم‌های بسته»، «ترانه‌های ناکوک» و «آن مرد پرنده بود» بازی کرد.
فرهی در سال ۱۳۹۸ در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم «ملاقات خصوصی» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.
فرهی در سال ۱۳۹۹ به دلیل ابتلا به بیماری ریوی در بیمارستان بستری شد و پس از چند روز درگذشت.

بازی در فیلم‌های سینمایی

هامون (۱۳۶۸)

بانو (۱۳۷۰)

کیمیا (۱۳۷۳)

هتل کارتن (۱۳۷۵)

اعتراض (۱۳۷۸)

آخرین داستان (۱۳۷۹)

آسمان زرد کم عمق (۱۳۸۰)

عروسی خوبان (۱۳۸۳)

سعادت آباد (۱۳۸۹)

آرایش غلیظ (۱۳۹۱)

مهر ماهی (۱۳۹۲)

خانه‌ای روی آب (۱۳۹۲)

بی‌صدا حلزون (۱۳۹۴)

ملاقات خصوصی (۱۳۹۸)

لمینور (۱۴۰۱)

بازی در سریال‌های تلویزیونی

خانه‌ای روی آب (۱۳۹۲)

از یادها رفته (۱۳۹۵)

آسمان همیشه ابری نیست (۱۳۹۵)

در حاشیه (۱۳۹۴)

ممنوعه (۱۳۹۷)

خوب، بد، جلف (۱۳۹۸)

خسوف (۱۴۰۰)

بازی در نمایش‌های تئاتر

آنتیگون (۱۳۶۹)

داستان‌های ناتمام (۱۳۷۰)

پنجره‌های ناگهان باز می‌شوند (۱۳۷۱)

داستان‌های مرد ناشناس (۱۳۷۲)

چشم‌های بسته (۱۳۷۳)

پایان پیام/