خرداد ۳۰, ۱۴۰۳

بُراق حامیم

پایگاه خبری تخصصی هنر ایرانی اسلامی

خانه » تازه ترین اخبار روز دنیای هنر » جشنواره پنیر ایران در شهر تهران برگزار خواهد شد

جشنواره پنیر ایران در شهر تهران برگزار خواهد شد

جشنواره «پنیر، سینما، موسیقی»

جشنواره «پنیر، سینما، موسیقی»

جشنواره پنیر ایران با عنوان «پنیر، سینما، موسیقی» از ۳ تا ۶ تیر ماه ( در ایام عید غدیر) در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری هنری بُراق حامیم_جشنواره «پنیر، سینما، موسیقی» قرار است با اجرای زنده گروه های موسیقی مشهور، اکران فیلم های سینمایی روز جهان، بازی کودکان و رالی شهری، ۴ شب مفرح برای خانواده ها را در شروع تابستان فراهم کند.

«پنیر، سینما، موسیقی» بی نظیرترین تجربه ۱۴۰۳ خواهد بود. برج میلاد تهران، تیر ماه امسال میزبان جشنی بزرگ با حضور صنعت لبنیات کشور است. به گفته ستاد خبری جشنواره پنیر، سینما، موسیقی، جشنواره پنیر، سینما، موسیقی قرار است ۳ تا ۶ تیر ماه در ۴ شب به یاد ماندنی برای شهروندان تهرانی خاطره ای بی نظیر از طعم ها خلق کند. در ۴ شب جشنواره پنیر شرکت های بزرگ و کوچک لبنی در فضای برج میلاد با برپایی غرفه به ارائه انواع پنیرهای تولیدی خواهند پرداخت.

طبخ غذاهای پنیری رایگان برای شهروندان از برنامه های ویژه کارخانجات صنعت لبنی در این شب ها است. البته مخاطبان این جشنواره قرار است در حالی که طعم جدید پنیر را مزه می کنند تجربه های تازه دیگری را نیز کسب کنند. در اولین تعطیلات تیر ماه در ایام عید غدیر، فضای باز برج میلاد میزبان ۵ کنسرت بزرگ با حضور خوانندگانی خواهد بود که این روزها در «ترند» های فضای مجازی و لیست علاقمندی مخاطبان در رده اول هستند. علاقمندان این جشنواره به صورت رایگان در کنسرت خوانندگان مورد علاقه خود در فضای باز حضور پیدا خواهند کرد. کنسرت، تنها میزبانی هیجان انگیز جشنواره پنیر از دوستداران پنیر نخواهد بود.

طرفداران پنیر قرار است یکی از بی نظیرترین تجربه های هیجانی خود را در مسابقه «رالی شهری جشنواره پنیر» تجربه کنند. حضور در رالی شهری که به زودی جزئیات آن منتشر خواهد شد به صورت رایگان و با اتومبیل های شخصی خواهد بود و برگزار کنندگان نیز جایزه های نقدی برای نفرات برتر در نظر گرفته اند.

جشنواره پنیر دوستداران سینما را هم فراموش نکرده است. تجربه تماشای ۵ فیلم برتر جهانی از نگاه مخاطبان ایرانی در بزرگ ترین پرده سینمای کشور در فضای باز برای هر «فیلم بین» حرفه ای فراموش نشدنی خواهد بود. تجربه ای که شاید به سادگی در طول سال ها به دست نیاید. این تجربه را قرار است مخاطبان جشنواره پنیر زیر آسمان شهر تهران برای اولین بار کسب کنند.

اما شاید یکی از مهم ترین های این جشنواره ،کودکان باشند. در تمام ساعت هایی که خانواده ها قرار است ۴ روز تعطیلات تابستانی خود را در این جشنواره، پنیرهای تازه را در کنار دیگر «تازه ها» تجربه کنند، کودکان می توانند در فضای بزرگ بازی که برای آنها محیا شده است علاوه بر تفریح و سرگرمی در کنار مربیانی که مراقبت از آنها را در نبود خانواده به عهده خواهند داشت، تجربیات جدیدی با واقعیت مجازی از تولید پنیر و لبنیات به دست آوردند. کاربازی ها با موضوع پنیر و دیگر آموزش های تفریحی پنیری نیز در انتظار کودکان خواهد بود.

جزئیات کامل از برنامه های متعدد جشنواره پنیر به زودی در رسانه ها منتشر خواهد شد. انجمن صنایع فرآورده های لبنی میزبان این جشنواره خواهد بود و علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به آدرس dairyevent.ir/ مراجعه کنند.

 

 

تاریخچه پنیر و لبنیات در ایران و جهان

تاریخچه پنیر:

* دوران باستان:
 شواهد نشان می‌دهد که پنیر از ۱۰۰۰۰ سال پیش در غرب آسیا و اروپا تولید می‌شده است. قدیمی‌ترین پنیر کشف‌شده در جهان، با قدمت ۳۲۰۰ سال، در یک مقبره مصری یافت شده است. در یونان و روم باستان، پنیر به عنوان یک غذای مغذی و ارزشمند شناخته می‌شد و در انواع مختلفی تولید می‌شد.

* قرون وسطی:
 تولید پنیر در دوران قرون وسطی به طور گسترده‌ای در اروپا ادامه یافت و راهبان نقش مهمی در توسعه روش‌های جدید پنیرسازی داشتند. در این دوره، انواع جدیدی از پنیر مانند پنیر چدار و پنیر پارمزان به وجود آمدند.

* عصر حاضر:
 امروزه، پنیر یکی از محبوب‌ترین غذاها در جهان است و در انواع مختلفی از جمله پنیر چدار، موزارلا، پارمزان، بری و گودا تولید می‌شود. روش‌های تولید پنیر به طور قابل توجهی پیشرفت کرده‌اند و پنیر با استفاده از شیر گاو، بز، گوسفند و حتی شیر گیاهی تولید می‌شود.

تاریخچه لبنیات:

* دوران باستان:
 انسان‌ها از هزاران سال پیش از شیر حیوانات به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کردند. در در غرب آسیا و شمال آفریقا، مردم از شیر بز و گوسفند برای تولید ماست و پنیر استفاده می‌کردند. در اروپا، مردم از شیر گاو برای تولید کره و شیر پنیر استفاده می‌کردند.

* قرون وسطی:
 در دوران قرون وسطی، مصرف لبنیات در اروپا به طور قابل توجهی افزایش یافت. این امر به دلیل افزایش تعداد گاوها و توسعه روش‌های جدید نگهداری لبنیات بود.

* عصر حاضر:
امروزه، لبنیات یکی از مهم‌ترین مواد غذایی در جهان است و شامل شیر، ماست، پنیر، کره، بستنی و سایر محصولات می‌شود. صنعت لبنیات به طور قابل توجهی صنعتی شده است و محصولات لبنی در سراسر جهان به بازار عرضه می‌شوند.

تاریخچه پنیر و لبنیات در ایران:

* دوران باستان:
شواهد نشان می‌دهد که پنیر و لبنیات از دوران باستان در ایران تولید می‌شده است. در کتب تاریخی مانند اوستا به پنیر و ماست اشاره شده است.

* قرون وسطی:
در دوران قرون وسطی، ایران یکی از مراکز مهم تولید پنیر و لبنیات در جهان بود. پنیر ایرانی به دلیل کیفیت بالا به سراسر جهان صادر می‌شد.

* عصر حاضر:
امروزه، ایران همچنان یکی از تولیدکنندگان مهم پنیر و لبنیات در خاورمیانه است. انواع مختلفی از پنیر مانند پنیر تبریزی، پنیر لیقوان و پنیر کاشمر در ایران تولید می‌شود. لبنیات ایرانی نیز در داخل کشور و به سایر کشورهای جهان صادر می‌شود.

منابع:

* [https://kalleh.com/en/product-category/cheese-en/natural-en/](https://kalleh.com/en/product-category/cheese-en/natural-en/)
* [https://www.pinterest.com/pin/888616570210108739/](https://www.pinterest.com/pin/888616570210108739/)
* [https://doosheh.com/en/products/%D9%BE%D9%86%DB%8C%D8%B1/](https://doosheh.com/en/products/%D9%BE%D9%86%DB%8C%D8%B1/)
* [https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%86%DB%8C%D8%B1](https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D9%86%DB%8C%D8%B1)
* [http://www.doosheh.com/blog/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87%E2%80%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D9%81%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B4%D9%BE%D8%B2%DB%8C-%DA%A9/](http://www.doosheh.com/blog/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87%E2%80%8C-%D9%85%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%DB%8C%D9%81%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B4%D9%BE%D8%B2%DB%8C-%DA%A9/)